1950'ler

Sabahlık

Kepirtepe’ye gidemeyince ben, babam beni akşam sanat okuluna yolladı. Babaeski’deydi okul, iki buçuk sene sürdü eğitim. O zaman zarfında üç sergi yaptık. Ben 1940 doğumluyum, sene de işte 1952-53 olacak.

Her dersi hatırlamıyorum, çok uzun vakit geçti üstünden ama bir defterimiz vardı, not tutuyorduk. Kumaşları öğrendik önce.

Dikiş makinesi vardı okulda. Sanayi makinelerimiz vardı. Siyah tahtamız da vardı, tahtaya kalkıyorduk derste, çizimler yapıyorduk.

Bir tek müdürümüz erkekti, hocalar hep kadın.

Bir köy vardı okula yakınca, oraya sergiye gittik bir defasında, sergimizi teşhir ettik. Taşköprü’ye de gittik sergimiz için.

Nakış var, dikiş var seramik işleri olurdu sergilerde. Küçük bir fırın da vardı okulda. Yapılanlar kül tablası, tepsi gibi şeyler, işte üzerine nakışlar çiziliyor. Çok kişi yetişti oradan, çok insan ekmek sahibi oldu.

Vali geliyordu, Kırklareli valisi sergilerimize geldi. Kaymakam zaten var hep.

Defile yapıyorduk bayağı. Ben hatta şarkı söylemiştim defilede.

Saten bir sabahlık ve gecelik diktim ben, fare dişi var ya hani, ondan. Fare dişi derdik de biz, Paris bağı da denirdi buna. Hepsini elde diktik ve çin iğne tüm işler. Kapitone kollar yakalar böyle. Fevkalade diktim. Gurup rengi, saten. Zaten ödül kazandı, fincan takımı kazanmıştım.

Sonra ben aldım gecelik, sabahlığımı sergiden. Naftalinledik, çeyiz sandığımıza koyacağız. Annem kiloluydu biraz. Yani aslında kilolu değildi de, ben dal, çöp gibiydim. Annem giy benim sabahlığımı, babama göstermek için! Tabii şöyle bir kasınca saten ayrılıyor diş diş, bu yanlardan açılmış dikişler. Bana bunu söyleyememiş annem. Katlamış koymuştum ben onu sandığa. Sonra bir havalandırayım diye açtığım zaman gördüm. “Anne ne dolu bu sabahlığa?” dedim. Annem de o zaman itiraf etti:

-Ay Gül, sen onu getirdiğinde ben onu giydim babana.

Heves etmiş meğer. Bir hoşuma gitti, ama bir de üzüldüm, çünkü diş diş ayrılmış her yeri. Elle dikildi o hep, çok itina ile dikmiştim, belki üç ayımı verdim ben ona.


Anlatan: Gül Dirayet
Yaş 83
Kasım 2021, Bostancı İstanbul
Görüşmeyi yapan: Kiraz Akın

Gül Dirayet’in diğer yazılarını şu adresten okuyabilirsiniz

Görüntüde eski bir yüksük.

Creative Commons Lisansı

Bu eser Creative Commons Alıntı-GayriTicari-Türetilemez 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Sabahlık&rdquo için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

%d