Yeni Yazarlara

Şenlik’e anı yazmak istiyorsanız şunları bilmenizde fayda var:

Yazmak istediniz ama düşününce kendinizi, İyi de, benim anım yok ki, derken buldunuz!

Bu çok ilginç bir ruh hali, bizim de başımıza geldi. Oysa hepimizin anısı var, belki hangi anıyı anlatmak istediğimize karar vermek kolay değil. Biraz bekleyin yazmak isteyeceğiniz anı kendini size gösterecek, bileceksiniz sonunda ve büyük olasılıkla bunlar çocukluğunuzdan anılar olacak. Bu da olağan, bu da çoğumuzun başına geldi!  Dünyayı öğrenip, anladığımız, en yeni deneyimleri her an edindiğimiz başka bir dönem mi var! Çocukluk döneminden anıları yayınlanmayı zaten seviyoruz; sabrederseniz anılarınızın içinde de zamanla büyüyorsunuz, yetişkinlik dönemi anıları sonradan görünüyor. Ama tabi kuralı, kaidesi yok bu işin, bunlar bizim başımıza gelenler.

Arada bir anı yazma atölyesi düzenliyoruz. Birkaç anı değil, bu işe vakit ayırmak istiyorum, anılarımdan ansiklopedi yapacağım diyorsanız bu atölyelere katılmak isteyebilirsiniz. Atölyelerde gerçeğe sadakati, kişisel tarihimizi oluşturan minik parçalar olarak anıların yazımında izlenebilecek yolları, portre ve anı arasındaki farkı, zaman kiplerini, stilistlik seçimleri örneklerle konuşuyoruz. Bu atölyelerden birine katılmak, edindiğimiz tecrübeyi, literatürü, teknikleri konuşmak isterseniz e-posta adresinizi bize yollayın, ilk atölyede buluşalım. Adres: senlikblog@gmail.com.

Yazıların uzunluğu kısalığı sizin bileceğiniz iş, ama kısa yazıların her zaman daha çok okunduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bazen de uzun uzun anlatmak gerekiyor bir şeyi, kısa olsun uğruna feda etmeyin, gönlünüzce yazın.

Türkçe’nin okunaklı halinin, anlaşılırlığın peşinde koşuyoruz; imlaya, noktalama işaretlerine dikkat ediyoruz. Yazıları en az bir editör okuyor, bu editör yazarla yayın sürecinde bizzat çalışıyor. Yazıyla beraber kullanılmasını istediğiniz görsel malzemeyi de yollamanızı tavsiye ediyoruz. Olayların geçtiği yılı da belirtirseniz çok iyi olur, ilgili döneme anınızı yerleştiririz.

Yolladığınız yazıları haftada bir toplanan bir yayın kurulu değerlendiriyor. Size hemen yanıt veremeyebiliriz, ama elimizden geldiğince çabuk yazacağımıza söz veriyoruz. Yazılarınız, görüş, öneri, eleştiri ve fikirleriniz için de tekrar, adresimiz: senlikblog@gmail.com.

Şenlik Editörleri