Şenlik Hakkında

Her şey Mayıs 2020’de, birimizin bir diğerine “İçinde kusmak olan anılarım var, bunları anlatmak istiyorum.” demesiyle başladı: “Karnımda bir his var, adını tam bilmiyorum.” 

Karşılıklı içinde birilerinin böğğ diye kustuğu anıları yazdık önce, sonra ardısıra diğer anılar geldi. Nereye varır bu işin sonu demeden aylarca yazdık durduk. İçinde kadınların birbirine arka çıktığı anıları, kadınların sadece kadın olmak marifetiyle yaşadıkları zorlukları yazdık. Sonra gülmelerini, eğlencelerini, umursamayşlarını, kendi hallerini, var oluşlarını, bol bol çocukluklarını, yetişkinliğin her halini yazdık. İçinde hiçbir olağandışılığın yaşanmadığı en sıradan olayların anılarını da yazdık. Ekibimiz büyüdü, anı yazma atölyeleri düzenledik. Kadınlarla görüştük, söyleşiler, kayıtlar da yaptık. 

Bütün bunları bir musibet virüsten kaçarken, üç ülke arasında haberleşerek, uykulardan çalarak, bitmek bilmeyen teknik zorluklarla, modemlerle, mikrofonlarla boğuşarak yaptık. Sitenin adı kusmuk mu olsun acaba diye aylarca tartıştık (çoğunluğa göre iyi ki olmadı!) Bir görüntü peşinde koşarken haftaları harcadık, bir noktada kendimizi minibüsçüler odasının forumlarına kaydolmuş, bir fotoğraf için izin isterken bulduk (cevap vermediler). Süresiz zoom’u olandan zoom, işten anlayandan logo, ben varım diyenden destek, anlatacaklarım var diyenden yazı istedik. Kolektif işe, yazmaya ve dayanışmaya inanarak aylarca çalıştık ve Şenlik, Ocak 2021’de hayata geçti.


Özetle:
Burada anılar, anıların içinde insanlar, mekânlar, şehirler, hikâyeler var.
Anıların etrafında fotoğraflar, gifler, sesler var.
Siz de yazmak isterseniz hemen konuşalım, tanışalım.
Adresimiz: senlikblog@gmail.com

-Karnımda bir his var, adını tam bilmiyorum.
-Yazarsan geçebilir. 

(Görsel: Banu Akkalkan)


Ekip: Senem Esen editör, Işıl Kızılırmak editör, Cemre Okumuş editör, Gülsün Kaya editör, son okuma.

Katkıda bulunanlar: Adan (logo tasarım), Banu Akkalkan  (görsel editör), Biray Anıl BirerGözlük Süz, Hilal Cinoğlu, Liça, Nurşen Şenol Güllüoğlu, Özlem Yılmaz, Sevgi Çakar, Tamara PekalaTomris Güven, Tuna İnsanı, Aybüke DemirAyşe Çandır, Cemre Okumuş, Damla Aydemir, Dirensi, Emek Aydın, gri pijama, Işıl Kızılırmak, Mehtap Topatan, Seda Yılmaz, Şeyda İpek, Şirin Gürkan, Kiraz Akın  ve Anonim kalmayı tercih eden birçok kadın.

Yazı Yollamak İsteyenlere Tavsiyeler

Telif Hakları