2000+

Hadi Düğüne Gidelim

O yaz üç haftalık tatilimde Türkiye’deki ailemi ziyarete giderken, uçak hariç, bindiğim otobüs ve taksilerin, oturduğum kafelerin hepsinde, bir değilse ikinci parça Saçlarını Yol Getir diye bir şey. Her duyduğumda söyleyenin saçlarını yolasım geliyor.

Bir akşam arkadaşlarla yemekte, canlı müzik olan bir yerdeyiz, araya başka türküler koyarak, ama nakarat niyetine hep Saçlarını Yol Getir söyleniyor. Neden diye düşünüyorum, tamam onu bu dertlere atan biri var, kendi zahmet etmeden başkasını arayıp bulup getirmekle görevlendiriyor, sonunda da saçları bulup getirene yoldurtuyor, ama neden diyorum, sözleri mi bu parçayı bu kadar meşhur eden, melodisi mi ya da söyleyenin popülerliği mi? Yemek yerken saç yolmayı hayal ediyorum.

Yemek biter bitmez “Hadi başka yere gidelim.” diyorum ama yok, kaçış yok, orada da tempo aynı. Arkadaşlar birer bira içiyor, ben ilaç kullandığım için onu da içemiyorum, az kaldı kendi saçımı yolacağım. Oturduğumuz yer, nehir kenarı. Nehrin karşısından müzik sesleri geliyor, kesin düğün var, kulak kabartıyorum saç yolmuyorlar, “Hadi düğüne gidelim!” diyorum.

Yürüyerek köprüden geçiyoruz. Düğünün son saatleri. Kimin bilmiyorum. En yakınlarımın düğünlerine bile zorla götürülen ben, inatla “Eğlenecem!” diyorum, “Saç yolmadan eğlenecem!”

Düğüne giriyoruz, halay çekiliyor, ortaya doğru ilerlerken müzik değişiyor, insanlar dağılıyor, mikrofondaki ses fonda Saçlarını Yol Getir eşliğinde gelen misafirlere teşekkür edip çiftlere mutluluklar diliyor. Şaka mı bu? Beraber geldiğimiz arkadaşlardan biri, şaka olsun diye bu adama mesaj atmış olabilir mi? “Beni bu dertlere atanııı getir, git ara, bul getir, saçlarını…”

Yüksek miktarda alkol almış gibiyim. Gülmeye başlıyorum. Eve gidene kadar susmuyorum, susamıyorum. Babam beni görünce arkadaşlarıma ve kız kardeşime “Doğru söyleyin, ne içti?” diye soruyor. Onlar bana bakıyor, ben “Git, ara, bul getiiiir…” diye başlıyorum. Kardeşim cevap veriyor. “Yok, yok bişey içmedi, türkü dokundu.”diyor.


Görsel: C. R. W. Nevinson, The Wave (1917)’den kesit.

Creative Commons Lisansı

Bu eser Creative Commons Alıntı-GayriTicari-Türetilemez 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Hadi Düğüne Gidelim&rdquo için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: