2000+

Etek

Yıl 2009. Türkiye, Eurovision’a Hadise’nin o meşhur şarkısı ile katılıyor. Tabii, ağzımıza pelesenk olmuş tüm sözleri. Her yerde “Düm Tek Tek” görür olmuşuz. Annem de bana doğum günü hediyesi olarak üzerinde “Düm Tek Tek” yazan bir kot etek almış.

Doğum günümle bayram arasında pek fazla bir gün yok o sene. Bayramda o eteğimi giyiyorum, üzerine de beyaz işlemeli bir gömlek. Malum bayram ziyaretleri. Yengelerimden birisi ile bayramlaşmaya gidiyoruz. Üst kattaki oğlu ve gelini de iniyor aşağıya, onlarla da bayramlaşıyoruz. Bayramlaşma, kolonya, şeker, sarma, kek derken kuzenim,

-Ne bu etek böyle, kısacık!

Sanki komik bir şey varmışcasına odadaki yetişkinler gülmeye başlıyor. Kocaman 35 yaşındaki adam, dokuz yaşındaki kızın eteğinin boyuna karışıyor, bizim yetişkinler de gülüyor. Kaşlarımı çatıyorum,

-Sana ne benim eteğimden!

Kuzenim sinirleniyor, çünkü ona ‘densizce’ yanıt veriyorum…

O devam ediyor cümlelerine, ben de sessiz kalmıyorum. Ona kadınların giysilerine karışamayacağını falan söylüyorum. Yetişkinleri tekrar güldürüyor bu kendimden büyük sözlerim. “Ah görüyor musunuz, dokuz yaşında kız çocuğu nasıl bıdır bıdır konuşuyor? Kafa tutuyor kocaman adama! Ne komik!”

Dakikalar geçiyor, kısa etek giymenin ayıp olduğunu söylemeye devam ediyor kuzenim. Artık usanıyorum,

-Sen kendi eşinin eteğini gördün mü? Bak onun eteği de benimki gibi mini!

Kuzenim o an susuveriyor, dakikalardır susmayan çenesi o an kapanıveriyor. Ben de onu alt ettiğim için çok mutlu oluyorum.

Sonra üzerinden yıllar geçiyor ve onu susturma cümlem bu olmamalıydı diyorum kendi kendime.


Görsel : Şenlik arşivi

Creative Commons Lisansı

Bu eser Creative Commons Alıntı-GayriTicari-Türetilemez 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Etek&rdquo için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: