1990'lar Genel

Dershanemizin Mottosu

İlkokul üçüncü sınıftayken, babam bir arkadaşıyla (belki de birkaç) ortak olup bir dershane kurmaya karar veriyor. Evimizden birkaç sokak ötede, Şirinevler’in en işlek sokaklarından birine açılacak olan bu dershaneden çok umutluyuz. Ben de bir sene sonra bizim olan dershanede okuyabileceğim.

Dershanenin henüz ismi cismi belli değil. “Adını keşke ben koysam.” diyorum. “Bakarız.” diyor babam. “İsim bulmak kolay, slogan bulmak esas mesele.” diye ekliyor. Sloganın ne demek olduğunu bilmiyorum, babam fark etmeden bir brief veriyor. Çalışmaya koyuluyorum.

Dersler defterimin kenarına kelime not etmekle geçiyor, sonra da arkadaşlarıma sorup fikirler alıyorum. Listede Sevgi, Arkadaş, Gökler, Derya, Okyanus gibi isimler var. Her kelimeden sonra bir de sesli düşünüyorum: “Sevgi Dershanesi. Gökler Dershanesi…”

Sloganların çeşitliliğini çok hatırlamıyorum, ama onlar da en az isimler kadar lirik olmalı. Her akşam, bulduklarımı babamla büyük bir inanç ve heyecanla paylaşıyorum. Üstüme vazife olmayan bu görevi ciddiye aldığım her halimden belli. Babam önerilerimi dinliyor ama geri dönüş alamıyorum. Bütün isimlerim ve sloganlarım tükendikten birkaç gün sonra babam, bulduğum sloganlardan birini soruyor. Söylüyorum. Hepsi her zaman ezberimde. Herhalde herkes binanın eksikleriyle çok meşgul olacak ki, benim bu fikrim hızlıca akıllarına yatıyor.

Babam eve deneme bir broşür ve klasörle geliyor. (içine defterlerin ve fasiküllerin koyulabileceği kenarları lastikli öğrenci klasörlerinden.) Üzerinde “Derya Dershanesi” yazıyor. İç içe geçen iki D. Arkasında slogan eğik harflerle: Tek başınıza bir damlasınız, bizimle deryalara karışın.

Gururla taşıdığım bu klasörü kullanışlı bir şey olmamasına rağmen uzun yıllar elimden düşürmedim, ama herhalde liseye geçtiğimde bu ismi duyulmamış, şanı yürümemiş dershanemizden utanmış olacağım ki, klasörü ya atıyorum ya da evin gözden ırak dolaplarından birine sıkıştırıyorum. Yıllardır etrafta görünmüyor.


Görüntü: Tamara Pekala.

Creative Commons Lisansı

Bu eser Creative Commons Alıntı-GayriTicari-Türetilemez 4.0 Uluslararası Lisansıile lisanslanmıştır.

Dershanemizin Mottosu&rdquo için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: