2000+

8 Mart Kutlu Olsun!

Şenlik ve 8 Mart birbirine çok yakışıyor. Sokak ve özgürlük gibi.

Yaz, konuş, tartış, ara… Evet ara. Bazen arayarak geçiyor zaman, bazen tartışarak. Kimi zaman tartışmalar tamir edilmesi zor gerilimlere dönüyor. Bizim için hayatın akışı kadar doğal karşılaşmalar, bir diğerine yolda çıkan engeller gibi görünebiliyor. Burada önemseyeceğimiz şey galiba şu: Kadın düşmanlığı yapanların dışlamaya çalıştıkları ile feminist mücadele için sokağa çıkmış olanın aynı dili kullanmaması; çünkü bunun sorumluluğu büyük, kimi nasıl yalnız bırakacağı, neye sebep olacağı çok mühim.

Unutmanın hızlanma, hatırlamanın yavaşlama hareketleriyle bir ilgisi olduğunu duyduğumdan beri, bir yandan hızla uzaklaştığımız evleri, koşarak ayrıldığımız sevgilileri bir yandan bir araya gelip oturduğumuz, masalarda bir şeyler yer içerken zamanı yavaşlattığımız şenlikli günleri, yürümek için caddelerde sabırla beklediğimiz saatleri, yavaşça yürüdüğümüz yolları hatırlıyorum, onları birbiriyle kıyaslıyorum. Bugün tam şu anda devletlerin itiş kakışında savaşın ortasına düşen, art arda gelen kayıpların çaresiz bıraktığı kadınlar var, henüz içinde olmayanlar için bu gerçekliğin bir anlamı olmalı, unutmaya meyilli, zamanı hep kendinden başlatana şunu demeli: Yok sayarak değil, diğerinin sesini duymak ve güçleri birleştirmek için, biraz yavaşla.

Gücümüz var, cesaretimiz de, hepsini birlikte başardık. Şeffaf pankartlar, süslü sözler, güzel resimler hepsi bizim, hepsi alanlarda beraber yürümek, 8 Martlarda birlikte olmak için.

Şenlik kadınların, Şenlik LGBTİ+ bireylerin, Şenlik eğlencenin ve kavganın, Şenlik Gül Dirayet’in, Şenlik Nazo ve Aysel’in, Şenlik Baba Ayşe’nin, Şenlik hepimizin.

Harcadığımız emekler, tarih boyu akan nehir gibi birike birike açıyor önümüzü, ne sadece senin ne de ötekinin, yağmurun ve yeraltı sularının da. Alanları şenlendirmek de hepimizin işi; kalın sesler, ince sesler, tiz sesler, gür sesler, bir araya!


Görsel Şenlik arşivinden

Creative Commons Lisansı

Bu eser Creative Commons Alıntı-GayriTicari-Türetilemez 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

8 Mart Kutlu Olsun!&rdquo için 1 yorum

  1. Bayramımız kutlu olsun, şenliğimiz hiç bitmesin💜

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: