2000+

Kadınlar Salıncaklarda

Ne zamandır buluşamadığım çocukluk arkadaşımla denize nazır bir parktayız. Harika bir bahçe… Şansımıza bomboş da. Öyle bir keyifliyiz, sanki plajdayız. Park kalabalık olsa, çocukların binmesi gereken salıncaklara binemeyiz, e utanırız biraz.

O zamanlar için çok yeni bir salıncak türü var parkta, devasa bir hamak gibi. İki koca kız sığıyoruz içine. Gülüyoruz ve sallanıyoruz. Birazdan iki, üç yetişkin daha geliyor, aynı bizim yaptığımız gibi sallanıyorlar. Hiç unutmuyorum erkek olan kadına “İşte ben böyle çılgınlıklar yapmak istiyorum Zeliha!” diyor. Sonraki zamanlarda birbirimize hiç ilişmeden, sohbetlerimizi bile duymadan iki farklı salıncakta büyük insanlar olarak sallanmaya devam ediyoruz. Fotoğraflarımızı çekiyoruz arkadaşımla, gülüşüyoruz. Etrafında sana bakan hiçbir göz olmaması harika bir duygu!

Daha sonra iki çift göz geliyor, salıncağa binmiyorlar, sadece sohbet etmek için banka oturuyorlar. Onların gözleri biraz keyfimi kaçırıyor. İçimden diyorum “Kesin şimdi yargılıyorlar bizi, belki ayıplamışlardır. İki başörtülü kız böyle ses çıkararak gülmemeli, salıncağa uzanmamalı, dikkat çekmemeli diye düşünmüşlerdir. Göz devirmişlerdir.” Böyle derler çünkü onlar, geniş ve siyah başörtülü ve pardesülü iki kadın. Daha dindar, daha takvalı, daha müslüman…

Annemin beni ve bir sürü başka insanı hep eleştiren arkadaşlarına benziyorlar. “Bunu yaptıysan, şunu yapmayacaksın!”cılar… Bunları düşünmekten uzaklaşmaya çalışıyorum. Biraz daha zaman harcıyoruz salıncakta, ama sonuçta bizim için de gitme vakti geliyor. Toparlanıp kalkıyoruz, ilerliyoruz ve parktan çıkıyoruz.

Son bir kez arkama dönüp bakmak istiyorum, biraz melankolik gibiyim o an. Arkama baktığım manzara hayatımın büyülü anlarından biri. Beni yargılıyorlar diye içten içe kurduğum kadınlar etraflarındaki hiçbir göze aldırmadan neşeyle sallanıyor salıncakta.

Bizim kalkmamızı beklemişler!

Hem içim anlam veremediğim bir neşe ile doluyor hem utanıyorum hem kendime kızıyorum hem hüzünleniyorum. İçimde resmen bir duygu kaleydoskopu! O günden sonra mıdır bilmiyorum, ama çoktandır etrafımdaki gözler hakkında akıl yürütmemeye çalışıyorum.


Görsel, bir kaleydoskoptan görünen.

Creative Commons Lisansı

Bu eser Creative Commons Alıntı-GayriTicari-Türetilemez 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Kadınlar Salıncaklarda&rdquo için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

%d