1980'ler

Doğumgünü Aritmetiği

Ortaokuldayken matematik dersinde beni mest eden bir şey öğrendik: Bugünün tarihi ve haftanın hangi günü olduğundan başlayarak geçmişte aynı tarihin, haftanın hangi gününe denk geldiğini hızlıca hesaplayabiliyoruz. Mesela 14 Şubat 2022, pazartesiye denk geliyor. Sadece bunu bilerek 14 Şubat 1911 hangi gündü biliyoruz, çünkü bir yılın ve haftanın gün sayıları belli. Hatta Şubat’ın 29 çektiği yılları da hesaba kolayca katabiliyoruz.

Ben yatıp kalkıp tarih hesaplıyorum. Bir gün aklıma düştü, doğduğum tarihin haftanınn hangi gününe denk geldiğini hesaplayayım dedim.

Annem doğduğum günü çok iyi hatırlıyor. Neredeyse trende doğuracakmış beni. Hocalık göreviyle gittiği Zonguldak’ın bir köyünden geri dönüyormuş, trende sancıları başlamış. Eve yetişemeyeceğini düşünmüş, zor da yetişmiş, ama zaten o gün gelmemişim. Ertesi gün başlamış doğum; öncesi gibi sonrası da telaşlı olmuş. Plasenta evde gelmeyince hastaneye götürmek istemiş ebe, ama taksiye binmeye hazırlanırken gelince rahat bir nefes alınmış. Bunları nasıl unutsun bir kadın! O yüzden doğum tarihimi de hatırladığından çok emin.

Anneme göre bir pazartesi günü doğmuşum, tarihi de nüfus cüzdanımda. Ben hesaplarıma bakıyorum. Hayır, çarşamba olması gerek. Gidiyorum tekrar yapıyorum işlemleri. Hâlâ çarşamba! Annem çok emin, trene pazar günü binmişler, ertesi gün ben doğmuşum. Telaşlı bir doğum ama üç gün doğum sancısı çekmedi ya!

Fakat şöyle bir gerçek de var ki benim doğum belgem yok. Zaten nüfus cüzdanım da yıllar sonra, ablam ilkokula başladığı zaman onunkiyle beraber çıkarılmış. Ablamın da doğum belgesi yok ama ilk çocuk olduğu için annem çok itinalı bir şekilde o günün takvim yaprağını koparmış ve üzerine not almış. Dakikasına kadar biliyoruz onun doğduğu anı. Benim doğumum zorlu olduğundan, benden sonra gelen kardeşler hastanede doğmuşlar ve onların doğumları ile ilgili evraklar var. Yani kardeşler arasında sadece benim doğumum belirsiz.

Belki o yıl doğmadım, ya da o yıl ve ayda başka bir günde doğdum. Belki pazartesi değildi. Anneme hesaplarımı anlatıyorum. Matematiğim yanlış değil, belki o yanılıyor olabilir mi? Annem tarih konusunda kesinlikle emin ama en sonunda kestirip atıyor:

“Aman Şeyda, haftanın hangi günü olduğunun ne önemi var! O gün dün gibi aklımda.”


Görsel: Aztek takvimi, Pixabay

Creative Commons Lisansı

Bu eser Creative Commons Alıntı-GayriTicari-Türetilemez 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Doğumgünü Aritmetiği&rdquo için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: