1990'lar

Ev İsteme

İstanbul’dan Konya’ya evlenip gideli henüz iki, üç yıl olmuştu. Arkadaş çevrem daha yeni oluşuyordu. Yeni tanıştığım insanlar arasında en çok Mübeccel, Neveser ve Nihal ile anlaşmıştım. Tıp Fakültesi Hastanesi’nde hemşire olarak çalışıyorlardı üçü de, yaşlarımız birbirine çok yakın. Mübeccel Adana’dan, Neveser Tekirdağ’dan, Nihal Kars’tan ben İstanbul’dan yeni gelmiştik bu şehre. Fakat ben, evli olduğum için onların gözünde daha büyüktüm sanki. Aslında eşime de “amca” diyorlardı, ama küçüktü eşimin yaşı onlardan; bir yaş küçük ya da aynı yaştalar, ama büyükmüş gibi davranıyorlardı işte!

Kısa zamanda çok sevdik birbirimizi. Eşimin düğün salonu vardı, aynı zamanda müzisyenlik yapıyordu. Gece uzun saatler çalışması gerektiğinden, ben de yalnız kalmamak için o dönene kadar hemşire arkadaşlarımla kalıyordum. İş bitişinde eşim de geliyordu yanımıza. Bütün gece gır gır şamata eğleniyorduk. Aile gibi olmuştuk, gecemiz gündüzümüz beraberdi. Nöbetleri olduğu zamanlarda bile poğaça yapıp çay demleyip acilde devam ediyorduk sohbetlerimize.

Karın çok yağdığı bir kış ayı. Mübeccel, Neveser ve Nihal’in yeni bir kiralık eve çıkmaları gerekiyor. Fakat üç bekâr kadına Konya’da ev verecek kimse yok. Son buldukları bir ev var, onu da aynı sebepten kaybetmek istemiyorlardı. Hava soğuk, durum acil görünüyordu. Ev sahibi ile biz görüşmeyi teklif ettik. Sonuçta biz evliydik ve evlerine kefil olabilirdik.

Ertesi gün hepimiz iki dirhem bir çekirdek ev sahibinden, evini istemeye gittik. Konuşmanın çoğunu eşim yaptı. Bir ara kafamı kaldırıp usulca yana baktım, üçünün de başları öne eğik ev sahibinin konuşmasına kulak kesildiklerini gördüm. 1991 yılında Konya’da üç bekâr hemşireydi bu kadınlar. Bir çikolatamız, çiçeğimiz eksikti o akşam, ev istiyoruz!

Kontratı yaptık sonunda, kefil de biz olduk. Başarımızı kutladık, kızlar eve yerleştiler. Gece sohbetlerimiz onlar Konya’dan ayrılana kadar devam etti.


Yaş 54
Yer: Konya
Görüşmeyi yapan: Damla Aydemir
Kasım 2021.

Creative Commons Lisansı

Bu eser Creative Commons Alıntı-GayriTicari-Türetilemez 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Ev İsteme&rdquo için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

%d