2000+

Barselona, Barselona

Geçici süreliğine Berlin’deyim, aylardan haziran. Bu mevsimde bile montla geziyoruz diye sürekli küfrediyorum içimden bu memleketin iklimine. Neyse ki çok yakın bir arkadaşımla tatil planı yaptık, o da Türkiye’den gelecek, Barselona’da buluşacağız.

Gidiyorum, hava sıcacık, mükemmel. Meltem’le buluşup konaklama için ayarladığımız kiralık odaya yerleşiyoruz. Şehir de çok güzel ama aklımız fikrimiz deniz-güneş-kum ortamı. Tutturuyorum, Çıplaklar Plajı’na gidelim diye. Biz neden plajda bikini üstlerimizle durup onlarla bronzlaşıyoruz da, erkeklerin üstü çıplak diye sinirliyiz zaten genel olarak. İyi İngilizce konuşan İspanyol veya Katalan bulmak zor; kiraladığımız odanın sahibi Daniel’e soruyoruz “Çıplaklar Plajı arıyoruz, nereye gidelim?” Doğru anladığından emin olmak için pantolonunu indirme hareketi yapıyor, gülmekten ölüyoruz. Bizi trenle kente yarım saat uzaklıktaki sahil kasabası Sitges’e yönlendiriyor.

Sitges’e gidiyoruz ama her plaj çıplaklar için değil. Yine birtakım pantolon indirme hareketlerinin havada uçuştuğu yol tarif etme seanslarından sonra varıyoruz aradığımız plaja. Genelde erkekler “anadan üryan” ama kadınların az bir kısmı tamamen çıplak. Tamamen çıplak olanların da, ya eşleri ya sevgilileri (erkek, tabii ki) var yanlarında. Göz ucuyla da olsa bakılıyor çıplak kadınlara, hissediyorsunuz. Hevesli bir “kadın çalışmaları öğrencisi” olarak hemen işi teorize etmeye koyuluyorum: “Ataerki burada bile aynı…” vs. Meltem için sadece üstünü çıkarmak yetiyor. O, işin “bikini iziyle bronzlaşmamak” kısmında daha çok. Tamamen rahat ve gevşek olmamama rağmen “ataerkiyle savaşmaya” kararlıyım:

Bikinimin altını çıkarmama, engel olamaz ataerki!

Çıplaklık en doğal hakkım!

Orada üç gün kalıyoruz ve hep aynı plaja gidiyoruz. Hep tamamen çıplak takılıyorum, “En doğal hakkım, bakmamayı öğrenecekler!”

Üç gün boyunca bu konuda hiç susmamamdan sanırım Meltem de biraz etkileniyor; son gün, gitmemize yakın çıkarıyor bikinisinin altını, denize çırılçıplak giriyor. Zafer kazanmış gibi hissediyorum.


(*) Barselona, Barselona; Amerikalı iki kadının maceralı Barselona tatilini anlatan 2008 yapımı film.

Creative Commons Lisansı

Bu eser Creative Commons Alıntı-GayriTicari-Türetilemez 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Barselona, Barselona&rdquo için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: