2000+

-İ-

Onunla tanışacağım günün sabahı. Birbirimizden bihaberdik; ben işe gitmek için evden çıkmaya, o dünyaya gelmeye hazırlanıyordu. 

Doğumhanenin otomatik kapısına kartımı okuttum. Soyunma odasına doğru ilerlediğimde nöbet devredecek olan arkadaşımın “Sezaryen için ameliyathaneye gebe aldık” dediğini duydum.

“Tamam bebeği ben karşılarım”

Anneye ait dosyayı teslim aldım. Dosyayla beraber sezaryenle doğan bebekleri karşıladığımız odaya geçtim. Odanın ameliyathaneye açılan pencere büyüklüğündeki bölmesinden ameliyathane koridoruna doğru seslendim: 

“Sezaryen başladı mı?”

İçeriden personelin “İnsizyondayız” dediğini duyar duymaz, bebek için radyan ısıtıcıyı açıp oksijen ve aspirasyon kontrolü yaptım. Sonra da bebeğin cinsiyetine göre takılacak olan mavi ve pembe bileklikleri az öteye koydum, hazır dursun diye. 

Eldivenlerimi giydim. Ameliyathane hemşiresi elinde bir bebekle pencerenin önüne geldi, anne adını söyleyerek bebeği bana uzattı. Dosyamdaki anne adını tekrarlayarak bebeği teslim aldım ve radyan ısıtıcıya koydum, ilk uyaranları verip solunum kontrolü yaptım. Her şeyin yolunda olduğuna emin olunca cinsiyet kontrolü yapıp “Kız çocuk” diyerek pembe bilekliğe uzandım. Bilekliği elime almadan bir saniye bekleyip tekrar cinsiyet kontrolü yapmak zorunda hissettim kendimi. Hayır, bu kız bebek değil, erkek bebekti. Hayır, hayır. Erkek bebek de değil. Emin olmak için daha dikkatli kontrol ettim. Çok heyecanlandım; doğum esnasında ilk kez böyle bir durumla karşılaşmıştım. 

Gözüm hazırladığım bilekliklere takıldı. İki bilekliği de elime aldım. Bebeğe biri mavi, biri pembe iki bileklik birden taktım. 

Sağlıklı bir bebekti. Solunum  kontrolünü tekrar yaptım, aşılarını uygulayıp kilosunu ve boyunu ölçtüm, ayak izini aldım. Ardından, ailenin önceden verdiği sarı renkli bebek kıyafetlerini giydirdim. Bebek dosyasındaki eksikleri tamamladım. Bebeği battaniyesine sarıp kucağıma aldım; ameliyathane kapısının önünde beraber annesini beklemeye koyulduk.

Şimdilerde 13, 14 yaşında olmalı. 


Kaos GL “İnterseksler Vardır” broşürü için.
İnterseks ŞaLaLa, Kişisel bir blog
İnterseks Anatolia sosyal medya hesabı için.
Ana görsel: 2013’ten beri yaygın olarak kullanılan interseks bayrağı.

Creative Commons Lisansı

Bu eser Creative Commons Alıntı-GayriTicari-Türetilemez 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

 

-İ-&rdquo için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

%d