1980'ler

Karmaşa: Arkan Kıpkırmızı!

İlkokulu bitirdiğim senenin yazında, 11 yaşındayım. Sabah güneşinin iyice ısıttığı odada, yatağımda uyanıyorum. Okul bitmiş, Anadolu lisesi sınavlarına girmişim, o stres de geçmiş. Önümde hiç bitmeyecek gibi görünen uzun bir yaz tatili, üstümde huzurlu ve rahat bir ruh hali var.

O sabahki iyimser ruh halimi net hatırlıyorum, çünkü birazdan yerini iç sıkıntısına bırakacak.

Kalkmadan önce yatakta biraz daha oyalanırken pijamamda bir ıslaklık hissediyorum. Bir anda üstüme bir ağırlık çöküyor. Yine altıma yapmışım! Halbuki ne zamandır olmuyordu. Yorganı üzerimden atıp isteksiz kalkıyorum.

Birazdan annem gelecek, çarşafı toplayacak, yatağı silip havalandıracak. Bana kızmayacak ama mutsuz olduğunu hissedeceğim.

Kalkıp pencerenin önüne gidiyorum. Altımda anneannemin beş dakikada dikiverdiği beli lastikli bir pijama altı var galiba. Elimi arkama atıp tekrar kontrol ediyorum, ıpıslak. Yapacak bir şey yok, boş boş dışarı bakıyorum.

Kocaman kız gece altına kaçırır mı! Kaçırabiliyormuş. Annemle birkaç kere doktora gittik. Testler yapıldı, muayeneler edildi. Fiziksel ya da psikolojik bir sebep bulunamadı. Akıllı da bir kızdım, büyüklerin dediklerini anlardım. Bir kadın doktor, “Bu bir olgunluk meselesi, az da olsa geç yaşlara kadar devam edebilir gece kazaları.” demişti. Nasıl bazı çocuklar konuşmayı dört yaşında öğreniyorsa bazılarının da gece bedenleri üzerindeki kontrolleri geç yaşlara kalabiliyormuş.

Kimbilir ne zamandır, evin arkasındaki yeşile, evlerin çatılarına, sokaktaki kedi köpeklere bakarken ablamın çığlığıyla kendime geliyorum. Odanın kapısında dikilmiş gözleri kocaman bana bakıyor. “Noldu yaa?” diyorum. “Kızıım görmüyor musun?” diye karşılık veriyor yüksek sesle, “Arkan kıpkırmızı!” Yatağa koşup yorganı kaldırıyorum, çarşafa geçen kana sevinçle bakıyorum. Altıma filan da kaçırmamışım ama regl olmanın sevinci o kadar ağır basıyor ki çiş işini bir süreliğine tamamen unutuyorum.

Regl olmaya çok hazırdım, hatta bazı arkadaşlarım olmuştu ben geç bile kalmıştım! Yine de ortada bir gerçek vardı, altıma kaçırdığım yaşta regl olmuştum. Kadınlığa adım atmış bir genç kız mıydım, çişini tutamayan bir çocuk muydum? O an bunları düşündüğümü sanmıyorum.

Regl oldum, regl oldum! Ablam gibi, arkadaşlarım gibi ben de karnım ağrıyor diye sızlanabileceğim. Bana da orkid alınacak. Benim de özel günlerim olacak.


Görüntü Pixabay

Creative Commons Lisansı

Bu eser Creative Commons Alıntı-GayriTicari-Türetilemez 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Karmaşa: Arkan Kıpkırmızı!&rdquo için 1 yorum

  1. Fulya İNCİ

    Çoğu kız çocuğu için korkuyla yaşanan o anları sevinçle yaşadığınızı ne güzel anlatmışsınız.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: