2000+

Berlin’de 8 Mart

Altı yıl önce yüksek lisans yaparken Erasmus’la altı aylığına Berlin’e gitmiştim. Mart başıydı. İlk defa 8 Mart’ı İstanbul dışında bir şehirde geçirecektim. İlla ki bir yürüyüşleri vardı, herhalde?

Feminist olduğunu bildiğim ama çok da yakın olmadığım Alman bir tanıdığa sordum, “Tabii ki yürüyüş var, bizimle gel.” dedi. Yürüyüşün başlama vakti öğlendi.  Allah allah, gece yürüyüşü yoktu o zaman.

8 Mart günü, öğle zamanı buluşma noktasına gittim. Yepyeni ve yabancı bir şehir, az insan tanıyorum. Hafif gerginim. Üstelik gündelik hayatta konuştukları dili iyi bildiğim de söylenemez. Onlar güle oynaya yürüyüşe hazırlandılar, Yeşiller Partisi’ni temsil ediyorlardı. Aslında bir festival havası vardı ve kesinlikle güzeldi ama daha çok Woodstock* gibi bir atmosfer sanki, aynı amaç uğruna, eğlenmek için bir araya gelmek gibi. Hatta bazı insanlar, özellikle çoluğunu çocuğunu almış, “aileler” için dışarı çıkma bahanesiydi sanki. İstanbul’dan aşina olduğum, gücünü biraz da öfkesinden alan coşkulu kadın mevcudiyetini, hatta yalnızca kadınların varlığını hissetmek istiyorum; hissedemiyorum. Karma bir ortam.

Yürüyüş başlıyor. Şarkılar türküler, kadınlar erkeklerle birlikte yürüyor. Arkasına takıldığım ekip kendi arasında Almanca konuşmaya devam. Çok da aldırış etmiyorum aslında. Gece yürüyüşü coşkusunu bulamadığım için hayal kırıklığı içindeyim ama eldeki bu, yürüyorum.

Bir noktada, omuzlarında küçük kızıyla yürüyen bir adamın (ıslak mendil gibi) bir şeye ihtiyacı oluyor, kızı için. Tam olarak neye ihtiyacı olduğunu hatırlamıyorum, ama neyse o, sadece bende var. Uzatıyorum, teşekkür ediyorlar. Adamla şakalaşıyorum:

– Bana kızınızı feminist yapacağınıza söz verin ama.
– Zaten feminist.

Gülümseyerek uzaklaşıyorum.


Ana görüntü yazara ait.

*1969’da ABD’de düzenlenen, 400 binden fazla kişinin katıldığı, tarihi önem kazanmış müzik festivali. Vietnam Savaşı’na karşı düzenlenen protestolar şiddetli biçimde bastırılınca pek çok savaş karşıtı müzik sever bu festivalde toplanmıştı.

Creative Commons Lisansı
Bu eser Creative Commons Alıntı-GayriTicari-Türetilemez 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Berlin’de 8 Mart&rdquo için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: