2000+

Simone

Simone sabahları uğradığım pastanede çalışıyordu. Bazen, onun işi olmadığında sohbet ediyorduk. Bugün keyfi yerindeydi, neşeliydi. Nedenini merak ettim ama hemen sormadım. Bir kahve alıp oturdum.

Simone’nin iki kızı vardı, kocasından ayrılalı yıllar olmuştu. Kızlarından büyük olan işini gücünü, hayatını düzenlemiş, kendi evine çıkmıştı. Henüz 20 yaşında olan küçük kızı ise hâlâ annesinin yanında yaşıyordu. Seneye meslek eğitimi bitecek, iyi bir iş bulursa o da bir ev tutup yolunu çizecekti.

Müşterilerin sayısı azalınca sordum:

-Hayrola çok neşelisin?
-Evet evet, Melina erkek arkadaşıyla barıştı, dedi.

İçimden “Allah Allah sen niye bu kadar sevindin ki?” diye geçirdim ama öyle de diyemedim, “Aa ne güzel.” dedim.

Devam etti Simone:

-İki hafta önce kavga edip küstüler, evde ne huzur kaldı ne neşe.
-Ya ya, çocuklar üzülünce ağzımızın tadı kaçıyor tabii.
-Evet erkek arkadaş çok önemli. Yeniden bir araya gelsinler, sevişsinler ki onlara neşe, eve de huzur gelsin.

“Dınnnnn!” diye bir şey öttü kafamda.

Memleketimizin bütün genç kadınlarını, gerçekleşmeyen hayallerini, yok sayılan hormonlarını hızlıca aklımdan geçirip bulunduğum yere, Almanya’nın bu küçük şehrine, bu pastaneye döndüm ve Simone’ye uzun uzun baktım. Bir anne olarak nasıl huzur bulduğuna gözlerimi ovalayarak tekrar şahitlik ettim. Pırıl pırıldı yüzü. Nihayetinde kızı mutlu olan anne neden mutlu olmasın? Ben bile mutlu olmuştum. Kahvemi bitirdim. Simone’ye paramı ödeyip hevesle bahşiş bıraktım.

-Kızına selam söyle hep mutlu kalın, deyip neşe içinde eve doğru yürüdüm.


Ana görüntü: Lesser Ury (1861-1931).

Creative Commons Lisansı

Bu eser Creative Commons Alıntı-GayriTicari-Türetilemez 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Simone&rdquo için 2 yorum

  1. Fulya İNCİ

    Ah benim ülkemin kadınları ah… Hangi yaşta olursa olsun, evli olsun, bekar olsun hiç fark etmez, anneleri Simone gibi düşünemez. Hadi düşündüler diyelim, asla söylemezler. Ahlaki değildir bize göre kadının hormonları.

    • Senem Esen

      Sevgili Fulya, Simone’nin anneannesi de muhtemelen Simone gibi pat diye söyleyemezdi kızının seviştiği gerçeğini ama bir yandan da değişim mümkün işte. Biz kızlarımızın hormonlarıyla barışık yaşamalarını normal karşılasak, bir gün böyle efsane bir sohbet bizim pastanelerden birinde de olur belki, ne dersin?

Bir Cevap Yazın

%d