1980'ler

Karıncalar

Annem kendini bizi vicdanlı yetiştirmeye adamıştı, yürüdüğümüz yoldaki karınca yuvalarını bulur yolumuzu değiştirmemizi isterdi. Bizim oralar vahşi hayvanlara geniş yaşam koşulları sunan bir yer olmasına rağmen, tilkiler ve çakallar için bile yemek ve su bırakırdık. Sanırım annemin en büyük korkusu, içimizden birinin bile babama benzeme ihtimaliydi.

Karadeniz’de bir kış ayıydı. Dışarıda olanca gücüyle uğuldayan rüzgâr, daha yere düşmeden donan kar tanelerini camlara vurarak melodisine coşku katıyordu. Etraf zifiri karanlıktı, kar muhalefeti nedeni ile elektrik direkleri devrilmiş olacak ki elektrikler yoktu. Neyse ki, böyle durumlar için gaz lambalarımız vardı. Duvarda gaz lambası asılı, soba yanıyor, bu atmosfer yolların kapandığının ve babamın hava muhalefeti dinmediği sürece eve gelemeyeceğinin alenen habercisiydi.

İçerisi biraz soğumuş olacak ki annem yerinden kalkıp, sobaya bir kütük attı. Fakat atmasıyla ellerini geri sobaya sokması bir oldu. Biz ne olduğunu çok anlayamasak da annemin direktiflerine uyarak camı açtık. Annem az evvel sobaya attığı kütüğü çıkarıp bu kez camdan aşağı attı. Olayın vahametinden olsa gerek annemin ellerini o an fark edemedik. Ben, annem leğen ile bahçeden kar getirmemizi isteyince anladım.

Kardeşlerime belli etmeden bahçeye inip leğeni karla doldurdum. Benden bir küçük olan kız kardeşimle eve çıkardık ve annemin önüne bıraktık. Ellerini bir süre karın içinde tutan annemin ellerinin aldığı hasar, kar eridikçe görünür hale gelmişti. Parmakları ve elinin üzeri yanmıştı.

Meğer, annem o kütüğü sobaya atar atmaz, kütüğün içinden karıncalar çıkmaya başlamış. Bunu gören annem de hiç düşünmeden ellerini sobaya daldırmış, panik halinde kütüğü çıkarmaya çalışırken sobanın döküm kapağı elinin üzerine düşmüştü.

Biz de tabii ki annemin canı pahasına ateşten kurtarılan karıncaları tipinin ortasında bırakmadık. Anneciğimin telkiniyle kardeşimle aşağı inip, o kütüğü kullanmadığımız ahıra taşıdık. Karıncalar hâlâ oradaydılar.


Creative Commons Lisansı

Bu eser Creative Commons Alıntı-GayriTicari-Türetilemez 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Karıncalar&rdquo için 4 yorum

  1. Cercishei

    Harikulede , bu kadar kısa bir yazının duygusal gücüne hayran kaldım 👏🏻

  2. Ne kadar güzel anlatmışsınız, insan olmanın her halini. Teşekkür ediyorum okur olarak size.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: