1950'ler

Zehirli Tas

“Yılanlar kin tutar.”

Tutarmış yani.

Büyüklerin bildiklerini şehrin beton taşlarının arasında öğrenmek pek mümkün olmuyor. Ormanda yaşama fikri çok cazip olsa da,  şehirli yetilerim o vahşi hayatı kaldırabilir mi, pek sanmıyorum. Babaannemin anlattığı anısına kayıyor aklım. Nereden geldik o konuya bilmiyorum. Ocağın başında yemek pişirirken bir anda başlayıveriyor konuşmaya. Eskiden yaşadıkları köye, gençliğine gidiyoruz birlikte.

Babaannemin Mükerrem diye bir arkadaşı varmış. Yaramazlık eder, hiç laftan anlamazmış. Yine bir gün kaybolmuş ortadan Mükerrem. Babaannem ocak başında fokur fokur kaynayan kazanda çamaşırları beyazlatıyormuş. Ocağın altına atacağı odunları almaya gittiği sırada bir yılan belirmiş kuyunun yanı başında. Babaannemin dikkatini çekmiş, izlemiş yılanı. Usul usul kuyunun yanındaki tasa yaklaşmış yılan; ağzını kocaman açıp dişlerindeki zehri su içtikleri tasa boşaltmış, yine geldiği gibi usul usul uzaklaşmış. Nedenini anlamamış babaannem.

Yılanların kutsallığının, kininin farkındaymış babaannem. Babası o çok küçükken bir yılanı vurmuş ve senelerce rüyasında görmüş vurduğu yılanı. Babaannem o zamandan beri korkarmış onlardan. O gün de bu yılanın neden zehrini akıttığını anlamamış. Babaannem kafasındaki sorularla tası yıkamaya doğru giderken, Mükerrem çıkagelmiş uzaktan şarkı söyleyerek ve yüzünde gururlu bir ifadeyle babaanneme seslenmiş.

– Müzeyyen! Yılanın yuvasını bozdum, kör olası hepimizi zehirleyecekmiş, utanmaz yavru yapmış bir de. Dağıttım bütün yumurtaları. Daha yaklaşamaz bize.

Duyduklarından panikleyen babaannem kızmış arkadaşına.

– Kör olası sensin! Geldi zehrini bıraktı tasa, asıl yuvasını yeniden yapmazsak ömrü boyu bırakmayacak peşini senin, yaramaz kız!

Mükerrem’in yüzündeki ifade korkuya dönmüş. Hemen koşa koşa yuvanın olduğu yere gitmişler. Çalı çırpıyı yerine koymuş, dağılan yumurtaları üstüne dizmişler. Mükerrem de bir daha yılan yuvası bozmamış.

Ben hayretle dinlerken babaannemi elinde soyduğu kabakları koydu kenara ve bana döndü.

– Yılan yuvası bozma sakın kızım. Musallat olur sana ömrün boyu. Bilinmez kudreti hayvanların. Doğanın aklına sır ermez. Bir yolunu bulur gelir sana. Çıkarma sakın aklından.


Görüntünün kaynağı.

Creative Commons Lisansı

Bu eser Creative Commons Alıntı-GayriTicari-Türetilemez 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Zehirli Tas&rdquo için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: